Sposoby na Aranżację
Nietypowych Wnętz

autor: Małgorzata Wojdal

data dodania : 24/03/2020

 


Nietypowe wnętrza są trudne do aranżacji i ten fakt często powoduje, że klienci nie decydują się na zakup mieszkania. Trudno jest im wyobrazić sobie jak zaplanować taką przestrzeń, żeby z jednej strony wyglądała estetycznie i przyjemnie, a z drugiej była cały czas funkcjonalna. Powoduje to, że przegapiamy często szansę na stworzenie dla siebie oryginalnego wnętrza, niepowtarzalnego i dającego niezwykłe doświadczenia.

 

Kupując mieszkania na sprzedaż kierujemy się w Lilla Home w dużej mierze charakterem miejsca. Szukamy waloru wyjątkowości, który sprawi, że mieszkanie stanie się ciekawe i nietypowe. W efekcie najczęściej napotykamy na 2 rodzaje wnętrz:

 

  1. Obszerne pomieszczenia z niewielką ilością okien
  2. Wnętrza ze skosami

Takie przestrzenie wymuszają kreatywne i nieszablonowe rozwiązania związane z problemem stworzenia funkcjonalnego i estetycznego wnętrza, które opisujemy poniżej.

Obszerne Pomieszczenia z Niewielką Ilością Okien

Podczas aranżacji takich wnętrz trafiamy na problem doświetlenia znacznej części mieszkania, co powoduje, że nie bierzemy pod uwagę podziału przestrzeni, w obawie przed uzyskaniem ślepego pokoju.

Rozwiązaniem na ten problem może być loftowe przeszklenie lub ażurowe przepierzenie, które wygląda estetycznie, umożliwiając jednocześnie wywołanie pomieszczenia bez odcinania go od światła dziennego.

 

W poniższym przykładzie mamy do czynienia z Mieszkaniem z Antresolą. Wysokim, będącym kiedyś pracownią plastyczną. Wnętrze składa się z jednego, obszernego i wysokiego pokoju oraz z kuchni.

 

Podchodząc do takiego wnętrza w sposób standardowy uzyskamy jeden pokój z kuchnią, co biorąc pod uwagę dużą powierzchnię mieszkania, może być dla wielu osób nie do zaakceptowania.

Poprzez zastosowanie loftowego przeszklenia udało się wywołać sypialnię w nieoczywistym, centralnym miejscu głównego pomieszczenia, uzyskać tym samym dodatkowy pokój oraz, ponadto, zbudować antresolę, która faktycznie stworzyła 3 pomieszczenia. Ten prosty zabieg znacznie zwiększył wartość mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej estetyki.

W kolejnym projekcie mamy do czynienia z aranżacją Apartamentu na Poddaszu i problemem zagospodarowania dużej powierzchni, która jest niewysoka i posiada niewielkie okna skierowane na jedną stronę.

 

Poprzez zastosowanie loftowego przeszklenia oraz rezygnację z typowej ściany, udało nam się zachować poczucie dużej przestrzeni, przy jednoczesnym doświetleniu tylnej części wnętrza. Mamy tutaj wyraźny podział na część salonu i jadalni oraz subtelne przenikanie się obu powierzchni z równym dostępem do światła dziennego.

Aranżacja Wnętrz ze Skosami

Wnętrza ze skosami, czyli najczęściej poddasza, mają swój urok i charakter, ale najczęściej ceną za to jest znaczne ograniczenie powierzchni użytkowej. Można się z tym pogodzić, ale można również zastosować metody, które umożliwią lepsze wykorzystanie miejsca, pamiętając oczywiście o walorze estetycznym, szczególnie ważnym w przestrzeniach, w których spędzamy istotną część naszego życia.

 

W tym Dwupiętrowym Mieszkaniu ze Skosami mieliśmy do zaaranżowania przestrzeń na poddaszu. Naszą strategią było niestandardowe podejście do elementów wyposażenia, co umożliwiło na przykład stworzenie miejsca do pracy oraz zbudowanie szafy, która w innym wypadku musiałaby znaleźć się w zupełnie innej części mieszkania.

W kolejnym projekcie przymierzyliśmy się do aranżacji Dwupiętrowego Mieszkania w Kamienicy. Jak to często bywa w niewielkich mieszkaniach piętrowych, schody stanowią największe wyzwanie, ponieważ ma się wrażenie, że nigdzie nie pasują i zabierają za dużo potrzebnego miejsca.

 

Chyba, że spojrzymy na problem inaczej i maksymalnie wykorzystamy przestrzeń pod schodami.

 

W tym mieszkaniu zaprojektowaliśmy schody w miejscu, które wchodziło na przestrzeń kuchenną. Żeby poradzić sobie z wykorzystaniem każdego miejsca w niewielkiej kuchni, zrobiliśmy na zamówienie meble kuchenne i umieściliśmy je pod schodami. Zobaczcie, jak niewielka przestrzeń kuchenna i schody idealnie pasują do siebie estetycznie i razem tworzą uzupełniający się duet zwiększający funkcjonalność i wartość wnętrza.

Kupując mieszkania, albo zmieniając aranżację wnętrz, w których mieszkamy już od dawna, często napotykamy na problemy, które albo zniechęcają nas do przeprowadzenia remontu, albo powodują, że idziemy na kompromisy, które później okazują się dla nie do zaakceptowania. A przecież to jak mieszkamy wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia.

 

Nasze doświadczenie pokazuje, że zawsze możemy znaleźć nietypowe rozwiązanie, nieszablonowe podejście do problemu, które umożliwi nam takie zaprojektowanie przestrzeni, aby była jednocześnie funkcjonalna i bardzo estetyczna.